Кой иска да гази в това?
Абе, честно, кой нормален човек иска да настъпи кучешка бомба докато върви? Няма такъв. Защо е важно да почистваме след кучетата си? Защото никой не иска да си съсипе обувките, нервите и деня с такова нещо. Освен че е гадно, е и мръсно, заразно и супер досадно. Ако имаш куче, значи имаш и отговорност.
Какво става, ако не си чистиш след кучето?
Гледал ли си как изглежда тревата пред блоковете? Или градинките в парка? Като минирано поле. Ако всеки си оставя кучешките „подаръци“, скоро няма да има къде да се стъпва. А това е не само грозно, а и опасно.
- Гнусотия и болести. Кучешките изпражнения са пълни с бактерии, паразити и вируси, които могат да причинят сериозни здравословни проблеми. Малки деца, други кучета и дори възрастни могат да пипнат гадости като салмонела, токсоплазмоза или глисти.
- Лоша миризма. Представи си едно място, където всеки реши, че не му се чисти. Миризмата ще е нещо средно между стар контейнер за боклук и обществена тоалетна.
- Глоби и проблеми със закона. В някои градове има солени глоби за хората, които не си чистят след кучетата. Ако те хванат, освен срам, ще се разделиш и с пари.
- Лоша репутация за всички кучкари. Един мърляч прави лошо име на всички. Когато някой остави мръсотия след себе си, другите хора започват да гледат с лошо око на всички с кучета.
Как да си чистиш без излишни нерви?
Не е сложно, просто си вземи навик и ще видиш, че не е голяма драма.
- Носи си торбички винаги. Още преди да излезеш, се убеди, че имаш няколко резервни. Слагат се лесно в джоба или в поводната чантичка.
- Използвай подходяща лопатка или хартиени кърпички. Ако не ти се пипа директно, има лопатки за многократна употреба. Става и с няколко сгънати кърпички.
- Хвърляй в кош, не в шахта! Кучешките изпражнения не трябва да се изхвърлят в канализацията, защото не се преработват както човешките отпадъци.
- Научи и другите около теб. Ако видиш някой, който не си почиства, просто му направи забележка. Не е нужно да се караш, просто напомни.
- Ако не искаш да го носиш дълго, потърси специални контейнери. Вече доста места имат отделни кофи за кучешки отпадъци. Намери ги в квартала и ги ползвай.
Какво правим, ако градинката е вече пълна с боклук?
Ако мястото, където разхождаш кучето, вече е осеяно с мръсотии, значи е време за извозване на отпадъци или дори почистване след кучета. Някои квартали организират доброволчески акции, а ако положението е прекалено тежко, има фирми за почистване и извозване, която може да свърши работата. По-добре веднъж да се изчисти основно, отколкото всеки ден да се ядосваш.
Най-често задаваните въпроси
Какво става, ако не си чистя след кучето?
Ако някой те хване, може да ти лепне глоба, но дори и да не те санкционират, оставаш си мърляч. Освен това, рискуваш хората да започнат да се дразнят и да гледат накриво всички с кучета.
Къде да хвърля събраното?
Винаги в кошче за боклук. Ако има специална кофа за кучешки отпадъци – още по-добре. Но никога в шахта или просто на земята – така е още по-зле.
Какво да правя, ако нямам торбичка?
Ако се случи инцидентно, можеш да използваш хартиена салфетка, лист от дърво или нещо друго, което да ти помогне. Но най-добре е винаги да носиш резервни в джоба.
Защо е важно да почистваме след кучетата си дори в тревните площи?
Защото не всичко в тревата се разлага бързо и безопасно. Някои бактерии и паразити остават активни с месеци, а когато тревата се коси, те се разпространяват още повече.
Кой е отговорен за почистването на градинките и парковете?
Всеки собственик на куче трябва да си чисти след него. Общината осигурява кошчета и някои основни почиствания, но ако всички мърлят, няма кой да смогне да чисти след тях.
