Продължете към съдържанието

Как да се справиш с кашата, без да се ядосваш?

Изнасяне на мебели без стрес и усилия! Ако ти предстои да разкараш старите шкафове, скърцащия диван или куп ненужни вещи, сигурно вече се чудиш откъде да започнеш. Ясно е – това не е просто местене, а направо бойно поле от тежки предмети, прахоляк и главоболия. Но спокойно! Има начини да го направиш без нерви и излишни усилия.

Подготовката е всичко – иначе става мазало

Ако решиш да започнеш без план, ще се вкараш в такава каша, че ще съжаляваш още на първата минута. Ключът е в подготовката, затова се организирай предварително.

  • Разкарай ненужните неща предварително. Няма смисъл да местиш нещо, което после пак ще хвърляш. Раздели всичко на три купчини – за изхвърляне, за даряване и за преместване. Ако се съмняваш в нещо, най-вероятно не ти трябва.
  • Опаковай умно. Ако си мислиш, че можеш просто да натрупаш всичко в кашони и да го хвърлиш в един камион – грешиш. Чупливите неща се завиват, тежките се слагат в малки кутии, а дрехите може да се оставят в чували, за да заемат по-малко място.
  • Осигури си помощ, преди да е станало късно. Ако чакаш в последния момент да звъннеш на някой, който да помага, рискуваш да останеш сам с тонове багаж. Договори нещата по-рано, особено ако ще ти трябват хамалски услуги.

Извозването – кога, как и с кого?

Старите мебели не изчезват сами. Тук идва големият въпрос – какво правиш с тях?

  • Наеми бус или камион, ако нямаш транспорт. Ако чакаш на приятел с комби, ще загубиш цял ден в курсове. Един голям превоз решава всичко на веднъж.
  • Ако има големи отпадъци – разкарай ги навреме. Не чакай да натрупаш купчина боклуци пред входа, защото комшиите ще гледат лошо. В такъв случай е добра идея да потърсиш извозване на стари мебели, за да се отървеш от тях без излишни главоболия.
  • Не се пробвай да местиш тежки неща сам. Гърбът ти не е от желязо, а и нищо няма да спечелиш, ако утре не можеш да се изправиш. Ако не искаш проблеми, намери помощници или използвай професионални хамали за почистване и извозване.

Не оставяй мизерия след себе си

Разнасянето на мебели винаги оставя след себе си боклуци, прах и мръсотия. След като всичко е разкарано, трябва да се погрижиш за мястото.

  • Почисти основно, преди да си тръгнеш. Дори и да не се връщаш в това жилище, последното нещо, което ти трябва, е да оставиш след себе си хаос.
  • Ако няма как да се справиш сам, потърси помощ. Някои случаи са особено тежки – например почистване на силно замърсено жилище е нещо, с което не всеки може да се справи сам. Ако положението е критично, не се мъчи излишно.

Често задавани въпроси и отговори

Как да се отърва от старите мебели, ако нямам транспорт?
Ако нямаш бус или голям автомобил, можеш да ползваш услуга за извозване на отпадъци. Така няма да се занимаваш с тежки предмети и да губиш време в търсене на транспорт.

Мога ли да изнеса мебелите сам, без помощ?
Зависи колко тежки са мебелите и дали можеш да ги носиш без да се контузиш. Ако става дума за диван или голям гардероб, по-добре да не рискуваш, а да се довериш на хора, които знаят как да ги изнесат безопасно.

Какво да направя, ако жилището е прекалено мръсно след изнасянето?
След като мебелите са разкарани, може да откриеш, че под тях е пълно с прах, боклуци или дори неприятни изненади. Ако положението е извън контрол, може да ти трябват услуги за почистване на жилища и дворове, ако става дума за сериозен хаос.

Къде да изхвърля ненужните мебели?
Може да ги занесеш на определените за това места или да използваш услуга за изхвърляне на покъщнина, за да не се занимаваш с бюрокрация и транспортиране.

Колко време отнема изнасянето на мебели?
Зависи от количеството вещи и от това колко добре си организиран. Ако всичко е предварително подготвено и имаш нужната помощ, може да стане за няколко часа. Ако решиш да правиш всичко сам и без план – ще се мъчиш цял ден.

Изнасяне на мебели без стрес и усилия!