Продължете към съдържанието

Къде започваш, ако навсякъде мирише и всичко е в петна?

Имате ли план за дезинфекция след котки? Ако си от хората, които обичат животните, ама в един момент положението излиза извън контрол – значи вече знаеш за какво става въпрос. Миризмата е навсякъде, има следи по стените, килимите и мебелите. Нищо чудно, че се чудиш откъде да започнеш! Не е просто да отвориш прозорец и да чакаш въздухът сам да си свърши работата.

Какво да включва добре измислен план за дезинфекция след котки?

Имате ли план за дезинфекция след котки, който не включва само минаване с парцал и ароматизатор? Щото ако ще чистиш, трябва да го направиш както трябва, иначе всичко се връща пак след ден-два. Нещата не са само козина и пясък от котешката тоалетна. Има бактерии, има гъбички, а понякога и бълхи. А миризмата – тя е като гост, който не иска да си тръгне. За да се справиш както трябва, трябва да мислиш малко стратегически.

  • Започни с изнасяне на всичко, което е пропито. Миризмата се запечатва в тапицерия, килими и възглавници. Ако не можеш да ги изпереш или изчистиш основно, по-добре директно мисли за извозване на отпадъци, вместо да мъкнеш нещо, което мирише на урина дори след второ пране.
  • Обърни внимание на котешката тоалетна и зоната около нея. Това е епицентърът. Почисти с препарат, който не само прикрива, а направо убива бактериите. Можеш да използваш водороден прекис или оцет с вода, но в някои случаи по-добре е да се включи по-сериозна дезинфекция на апартамент със специализирани препарати.
  • Провери всички ъгли и скрити места. Много пъти миризмата идва от място, което дори не ти е хрумнало – зад шкафа, под леглото, до обувките… Котките обичат да си избират „лични“ зони. Точно за такива случаи често е нужен план, който включва и почистване след котки с препарати за органични остатъци.

Практически съвети за цялостно почистване, ако имаш повече котки

  • Вземи си добра маска и ръкавици. Ако мислиш, че ще се разминеш с една влажна кърпичка и малко спрей – грешиш. Миризмата на амоняк може да те удари здраво. Първо защитата, после всичко друго.
  • Ползвай черни чували и етикетирай кое за изхвърляне. Така се движиш по-организирано и не пипаш едно и също нещо по няколко пъти. Особено ако има меки неща – чаршафи, одеяла, дрехи. Някои хора веднага залагат на изпразване на апартаменти и къщи, щом положението е извън контрол.
  • Проветри добре, но и помисли за озониране. Естествената вентилация помага, но озонът е това, което реално унищожава миризмите в дълбочина. Само внимавай – не се стои вътре, докато работи машината.
  • След дезинфекция, направи профилактика. Ако пак ще гледаш котки, сложи подложки, ароматизатори, редовно мий тоалетната им. Няма как да спреш всичко, ама можеш поне да не се връща старото положение.

Най-често задаваните въпроси

Мога ли сам да се справя с почистването след няколко котки?
Можеш, ама трябва да си подготвен. Ще ти трябва време, силни препарати и доста воля. Ако нещо е пропито и вече мирише на метри, не се занимавай – по-добре е да се изхвърли.

Колко време трябва да проветрявам след дезинфекция?
Поне 24 часа. Ако си ползвал по-силни препарати или озон, трябва въздухът да се изчисти добре, за да не дразни очите и дробовете.

Помага ли оцет срещу котешка миризма?
Помага, ама само ако не е много старо петното. Оцетът убива част от бактериите, но не премахва миризмата на 100%. При сериозни случаи трябва нещо по-специализирано.

Къде най-често остават миризми от котки?
Зависи, но често е в текстила – килими, канапета, дюшеци. Също така зад шкафове и в ъгли, където котките си намират спокойствие. Там трябва да търсиш първо.

Какво да направя, ако всичко е много занемарено и не знам откъде да започна?
Започни с изхвърляне на очевидно замърсеното. После проветри. След това – почистване на най-засегнатите зони. Ако положението е много сериозно, потърси фирма за разчистване на апартаменти, за да не губиш време и нерви.

Имате ли план за дезинфекция след котки?