Мисията невъзможна или просто няколко трика?
Ако вкъщи има четириног приятел, значи знаеш какво е косми по дрехите, лапи върху килима и понякога – аромат, който не е баш на парфюм. Та, как да поддържате чистота с кучета у дома? Истината е, че няма магическа формула, но с няколко хитрини можеш да си спестиш сериозно главоболие и да държиш нещата под контрол. При нужда, можеш и да се обърнеш към фирма за почистване.
Как лесно да поддържаш чисто у дома с куче?
- Редовно чистене на лапите след разходка. Това е най-простият начин да намалиш мръсотията вкъщи. Вземи си мокри кърпички или сложи кърпа до вратата – като се върнете от разходка, бърза проверка и чистене на лапите, за да не се разнася кал навсякъде. Това важи също и за котките. Ако навън е мокро и мръсно, не е зле да минеш и корема на кучето.
- Използвай подходяща прахосмукачка. Ако имаш куче, стандартната прахосмукачка може и да не е достатъчна. Вземи такава с HEPA филтър и мощност, която наистина да засмуква космите, а не само да ги раздухва. По възможност, минавай килимите и меките мебели поне два-три пъти седмично, за да не се трупат косми.
- Специално място за кучето. Направи му удобно местенце за спане и почивка, където да се събира по-голямата част от козината и мръсотията. Ако го научиш да си стои там, ще намалиш разпространението на косми навсякъде. Редовното пране на кучешкото легло или постелката също помага.
- Използвай качествени препарати за почистване. Кучетата не само вкарват мръсотия, но и оставят следи от слюнка и понякога – неочаквани „изненади“. За такива случаи дръж под ръка почистващ препарат с ензими, който разгражда миризмите и премахва петната. Обикновените дезинфектанти може да не са достатъчни.
- Редовно къпане и разресване. Един от най-добрите начини да намалиш разнасянето на косми и мръсотия е да поддържаш кучето чисто. Разресвай го често, особено ако е дългокосместо. Това не само ще намали космите по пода, но и ще предотврати неприятните миризми.
Куче вкъщи и миризма – как да се справиш?
- Проветрявай редовно. Колкото и да чистиш, ако не влиза свеж въздух, миризмата ще се задържи. Дори през зимата, отвори прозорците за няколко минути сутрин и вечер.
- Използвай сода за хляб. Ако килимите или меките мебели започнат да попиват миризма, поръси ги със сода за хляб, остави я да подейства за 15-20 минути, а после мини с прахосмукачка. Това помага да се неутрализират неприятните аромати.
- Изперете меките тъкани редовно. Дивани, завивки, възглавници – всичко това задържа миризми. Ако кучето има навика да се качва на дивана, сложи му одеяло, което да переш по-често.
- Почиствай със специализирани услуги при нужда. Ако ситуацията излезе извън контрол, понякога няма как без почистване след кучета. Специалистите знаят как да премахнат натрупаните замърсявания и упоритите миризми. Освен това, те ще се справят с почистването на всякакви терени и помещения, включително и дворовете.
Често задавани въпроси и отговори
Колко често трябва да се къпе кучето, за да не мирише?
Не прекалявай с къпанията – веднъж на месец-два е достатъчно за повечето породи. Ако го къпеш прекалено често, кожата му ще изсъхне и може да почне да мирише още повече.
Как да махна кучешката миризма от дивана?
Използвай сода за хляб, оцет или специален ензимен препарат. Ако нищо не помага, обмисли дезинфекция на апартамент, за да се премахнат напълно натрупаните миризми.
Какво да направя, ако кучето ми си върши работите вкъщи?
Ако е още малко, търпение и обучение са ключът. Ако е възрастно и внезапно започне да прави така, може да има здравословен проблем – по-добре да го види ветеринар.
Как да намаля космите вкъщи?
Редовно разресване, прахосмукачка с добър филтър и покривала за мебелите вършат чудеса. Също така, не позволявай на кучето да ходи в някои зони на жилището, за да намалиш разпространението на козина.
Какво да направя, ако кучето се търка по мебелите и оставя следи?
Пробвай да му осигуриш място с мека постелка, където да се чеше. Освен това, редовното къпане и разресване помагат да се намали желанието му да се търка по всичко.
