Продължете към съдържанието

Не ти се занимава? Ясно, ама някой трябва да го свърши…

Ако се чудиш как да улесним основното почистване на двора, няма нужда да го мислиш като някаква огромна драма. Става, ама иска малко организация и една идея повече мотивация. Особено ако си оставил всичко на самотек – бурени, ръждясал стол, пет кофи с неясно съдържание и клон, паднал отпреди три сезона. Истината е, че има начини да си спестиш нервите и да не се въртиш в кръг без да стигаш доникъде.

Малки трикове за това как да улесним основното почистване на двора

  • Планирай преди да се хвърлиш. Направи си ясен списък кое ще махаш, кое ще режеш и кое изобщо не ти трябва. Без това ще обикаляш, ще се чудиш откъде да започнеш, ще местиш неща три пъти, и пак няма да си доволен. Един лист с набелязани неща може да ти спести сума време и главоболия.
  • Събирай боклука в чували още докато почистваш. Не чакай да приключиш с всичко и после да търсиш къде да го трупаш. Взимай чувал, слагай всичко директно вътре и няма да се чудиш къде е пластмасовата кофа с развалена дръжка, която уж щеше да ремонтираш. А и така си готов директно за извозване на отпадъци, без повторна обиколка.
  • Не се хвърляй сам, ако е прекалено много. Понякога нещата просто са прекалено затлачени. В такъв случай по-добре потърси хора, които се занимават с това. Някой, който разбира от фирма за почистване на дворове, може да оправи нещата доста по-бързо, без да се влачиш с три чувала до контейнера и обратно.

Какво още може да помогне?

  1. Първо миньорско оглеждане и сортиране. Обходи мястото, огледай всяко кътче и директно сортирай на купчини – какво се хвърля, какво се реже, какво се мести. Така няма да мъкнеш пет пъти едно и също, а ще си с ясна идея къде да насочиш усилията.
  2. Работи по зони, не на хаос. Раздели двора на зони – предната част, около дървото, до бараката – и почиствай ги една по една. Като приключиш с едно, минаваш на другото. Няма смисъл да почваш навсякъде наведнъж – после си по-смотан, отколкото когато започна.
  3. Ползвай подходящи инструменти. Ако ще режеш храсти, не тръгвай с ножичка за нокти. Вземи резачка, ножица за клони или поне нещо, което да реже без да къса. При по-сериозни храсталаци, мисли за косене на трева и рязане на храсти, защото без инструменти е мъка.
  4. Изхвърляй боклука веднага. Няма нужда да трупаш чували и клони в ъгъла с идеята “после ще ги изнеса”. После става никога. Слагаш в колата или викаш някой за извозване. Погледни дали наоколо има фирми за извозване, които да го направят вместо теб.
  5. Не пази неща, които никога няма да ползваш. Ако не си ползвал една пейка от 5 години, няма да я стегнеш следващия уикенд. Или я изхвърли, или я подари на някой, който ще я оправи. Да държиш всичко “за всеки случай” значи само да трупаш нови грижи.

Най-често задаваните въпроси

Колко време отнема основното почистване на двор?
Зависи от размера и колко неща има вътре. Малък двор с лека растителност може да се оправи за ден. Ако е затрупан със стари мебели, клони и боклуци, може да си отиде целият уикенд.

Мога ли да го направя сам или трябва да викна помощ?
Ако нещата са под контрол, сам ще се справиш. Но при бурени до коляното, ръждясали неща и много отпадъци, по-добре потърси помощ. Пести си гърба и нервите.

Какво правя с всичките боклуци след като съм събрал всичко?
Слагаш ги в здрави чували и търсиш начин за извозване. Или караш сам до сметище, или звъниш на хора, които предлагат такива услуги. По-добре да не ги трупаш седмици наред.

Нужни ли са специални препарати за почистване на двор?
Не винаги, но ако има мазни петна, стари гуми, строителни отпадъци или гъбясали неща – тогава да. Сапунена вода, хлор, ръкавици и маска са добър старт.

Има ли начин да не ми се затлачва двора пак след месец?
Да, просто не отлагай. Подрязвай редовно, не трупай боклуци и хвърляй навреме. Малко усилие веднъж седмично ще ти спести много бачкане по-късно.

Как да улесним основното почистване на двора?