Продължете към съдържанието

След ремонта идва мизерията – кой ще се занимава с боклука?

Кой ще разчисти след ремонтните дейности? Това е въпросът, който винаги изниква, щом последният майстор си тръгне, а наоколо е пълен хаос. Прах, остатъци от строителни материали, купчина стари мебели и безброй найлони – гледката е далеч от идеалната. Докато майсторите си свършат работата и изчезнат, остава тежката част – разчистването. И ако си мислиш, че ще се справиш сам с няколко чувала и метла, имаш сериозно предизвикателство пред себе си.

Голямата дилема: да чистиш сам или да търсиш помощ?

Ако си решил сам да разчистваш след ремонта, подготви се за много часове, много прах и още повече изхабени нерви. Гипсовият прах не се маха лесно, а строителните отпадъци не могат просто да се метнат в контейнера до блока – има си регламенти. Кофите с боя, старите плочки и остатъците от гипсокартон си искат специално извозване на отпадъци и без него може да ти излезе скъпо, ако някой реши да те глобява.

Как да се справиш с бъркотията без драми?

  • Организирай боклука на категории. Не мятай всичко в един чувал, а отдели нещата – металите, дървените материали, плочките и гипсът трябва да се извозват отделно. Някои депа приемат определени отпадъци безплатно, но само ако са добре сортирани.
  • Прахта е най-големият враг. Гипсовият прах се набива навсякъде – във фугите, в контактите, дори в шкафовете, които не си отварял. Намокри кърпите преди да забършеш, защото иначе само ще вдигнеш още повече прах.
  • Не подценявай старите мебели. Ако си сменял кухнята или хола, имаш масивни мебели, които трябва да се махнат. Тук вече извозване на стари мебели може да ти спести адски много главоболия, защото сам да мъкнеш тежки шкафове по стълбите не е най-забавното нещо на света.
  • Помисли за дезинфекция. Ако си къртил, пробивал или сменял дограма, във въздуха са останали много микроскопични частици. След като се разчисти, хубаво е да минеш с професионален препарат, особено ако в жилището има деца или домашни любимци. Най-добре е пък да се обърнеш към професионална фирма за почистване и дезинфекция, защото те се справят с всякакви трудности, включително и с почистване след покойници!

Често задавани въпроси и отговори

Къде мога да изхвърля строителните отпадъци?
Не може просто да ги мяташ в контейнера, защото това може да ти донесе солена глоба. Има специални депа за строителни отпадъци, където можеш да ги оставиш, но най-лесно е да се обадиш на фирма, която да ги изнесе.

Как да се справя с фината прах след ремонта?
Обикновеният прахосмукачка не върши работа, защото може да повреди филтъра. Най-добре е да използваш индустриална прахосмукачка или мокър парцал, за да не вдигаш още повече прах във въздуха.

Колко време отнема почистването след ремонт?
Зависи колко голям е ремонтът. Малкият освежителен ремонт може да се разчисти за ден, но ако си правил основен ремонт, може да ти трябват няколко дни, особено ако сам трябва да мъкнеш тежките боклуци.

Мога ли да използвам обикновени препарати за почистване?
Зависи. Ако има следи от строителни материали като лепило или гипс, ще ти трябва нещо по-силно. За стандартното забърсване може да ползваш универсални почистващи препарати, но прахта и фините частици се махат най-добре с микрофибърни кърпи и специални разтвори.

Струва ли си да наема професионална фирма за почистване на занемарени жилища?
Ако нямаш време, нерви и търпение, определено. Сам да се бориш с тонове прах и боклуци може да ти отнеме седмици, докато хора с опит ще го свършат за ден-два.

Кой ще разчисти след ремонтните дейности?